ABC zespołu weselnego

Ślub jest najważniejszym dniem w życiu większości osób, więc nic dziwnego, że wesele następujące po ślubie powinno być huczne, aby po latach mieć co wspominać. To czy wesele będzie udane, zależy od wielu czynników, takich jak catering, miejsce w którym odbywa się zabawa, czy różnego rodzaju atrakcje, jednak żadna zabawa nie będzie wystarczająco dobra, jeśli będzie pozbawiona muzyki. To właśnie dlatego zespoły weselne są tak cenione, ponieważ muszą włożyć sporo pracy w to, aby goście doskonale się bawili. W związku z tym wiele osób postanawia założyć typową kapelę weselną. Nie jest to wbrew pozorom tak łatwe jak może się wydawać, bo nie wystarczy mieć grać w kółko tych samych sprawdzonych utworów biesiadnych, ponieważ w ten sposób goście szybko odczują nudę. Bardzo ważna jest kreatywność, lecz zanim zaczniemy grać, będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu muzycznego.

W przypadku muzyki weselnej mamy tą zaletę, że nie musimy się szczególnie ograniczać w kwestii instrumentów, bowiem większość z nich sprawdzi się w graniu takiej muzyki. Dobrym wyborem na początek będzie instrument klawiszowy, a tych mamy do wyboru bardzo wiele. Najczęściej wybieranym instrumentem tego typu jest keyboard. Dużą zaleta keyboardu jest to, że różne modele możemy znaleźć już w niższych przedziałach cenowych, dzięki czemu nie musimy wydawać fortuny na instrument z dobrym brzmieniem. Oczywiście do grania na weselach nie poleca się najtańszych keyboardów, bo ich jakość brzmienia będzie niewystarczająca. Poza brzmieniem bardzo ważny jest komfort gry, a on zależy przede wszystkim od rodzaju klawiatury. Modele lepszej jakości posiadają klawiaturę ważoną, na której gra się w podobny sposób jak na pianinie czy fortepianie. Oznacza to, że uderzając mocno i szybko w klawisz, uzyskamy dynamiczny i głośny dźwięk, podczas gdy stukając lekko, dźwięk będzie bardziej delikatny i cichy. W ten sposób możemy bardziej artykułować dźwięki, co pozytywnie wpływa na jakość wykonania. Keyboardy posiadają także różne brzmienia i efekty, które pomagają nam osiągnąć różne rodzaje dźwięku. Jeśli jednak na efektach zależy nam najbardziej, wówczas warto zastanowić się nad wyborem syntezatora, czyli instrumentu, który powstał w celu jak najwierniejszego odwzorowania istniejących już brzmień i tworzenia własnych. To właśnie dzięki temu syntezatory są naszpikowane efektami i brzmieniami, których w niektórych modelach może być nawet tysiąc, co w połączeniu z możliwością łączenia ich ze sobą daje praktycznie nieograniczone możliwości. Poza instrumentami klawiszowymi, w zespole weselnym bardzo dobrze odnajduje się gitara, przy czym należy pamiętać, że powinna ona posiadać możliwość nagłośnienia. Może to być gitara elektroakustyczna, lecz najpopularniejszą jest bez wątpienia gitara elektryczna. Instrument ten można łączyć z bardzo szeroką gamą efektów gitarowych, które mogą całkowicie zmienić brzmienie, a to czyni z gitary elektrycznej jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów. Decydując się na wybór gitary elektrycznej warto zwracać uwagę na rodzaj przetworników. Dobrym wyborem są gitary z dwoma rodzajami przetworników, czyli single coil oraz humbucker, ponieważ mamy wówczas większe możliwości w kwestii kreowania brzmienia.

Jeżeli szukamy dobrego instrumentarium, warto w odwiedzić sklep muzyczny i ograć osobiście kilka instrumentów zanim zdecydujemy się na ich zakup. Pamiętajmy o tym, że w zespole weselnym niezwykle ważną rolę pełni perkusja, bowiem nie zapominajmy, ze do tańca potrzebny jest wyraźny rytm. Kiedy zgromadzimy już potrzebny sprzęt, skupmy się na tym aby repertuar był bogaty i różnorodny, tak aby zgromadzeni goście bawili się na najwyższym poziomie. Możemy grać tradycyjne utwory biesiadne, ale jeśli delikatnie je zmienimy, możemy tchnąć w nie nowe życie i nową, często wyższą jakość.

Przy współpracy ze sklepem muzycznym – Muzyczny.pl

Comments are closed.