Surdut męski – czym się różni od żakietu?

Surdut męski nie jest aktualnie popularnym strojem zakładanym przed panów. A szkoda, że nie cieszy się sławą, ponieważ jest to niezwykle elegancki, klasyczny ubiór, który doda każdemu mężczyźnie szyku i nienagannej prezencji. Mimo że kojarzy nam się z okresem XIX wieku, warto zaznaczyć, że po ulepszeniach i unowocześnienia powinien zawisnąć w każdej męskiej szafie jeszcze w tym roku, stanowiąc alternatywę dla klasycznych, typowych marynarek.

Czym charakteryzuje się surdut i czym różni się od żakietu?

Surdut można najkrócej opisać jako przedłużaną, zapinaną marynarkę. Szyku i klasy dodają mu guziki ułożone w dwóch rzędach. Jest to elegancki ubiór męski, który świetnie sprawdzi się podczas przyjęć — nie tylko tych bardzo oficjalnych, ale i takich, na których obowiązują nieco mniej formalne stroje i fraki nie są jedynym dopuszczalnym outfitem, w którym mogą pojawić się panowie. Mimo całej swojej elegancji są to stroje dzienne, więc ich noszenie, wedle wszelkich zasad, dopuszczane jest przed godziną 18:00 – podobnie jak żakiet. Z tego powodu jest to świetny outfit np. na śluby. Cechą charakterystyczną surduta są zamknięte klapy, które przyozdobione mogą być atłasem, satyną lub wszelkiego rodzaju tasiemkami. Żakiety pozwalają na otwarte lub zamknięte klapy. Cechą wyróżniają surdut na tle fraków, żakietów i marynarek jest niezwykle oryginalne rozcięcie z tyłu, nad którym znajdują się dwa guziki, stanowiące element dekoracyjny. Żakiet w całej swojej elegancji jest mniej formalny niż surdut. Powinien także posiadać zewnętrzną kieszonkę np. na chusteczkę, której na próżno szukać w surducie.

Surdut angielski — klasa sama w sobie

Surdut angielski jest niezwykle klasycznym, eleganckim formalnym strojem męskim. Nazywany jest także jaskółką, głównie za sprawą swojego kroju. Warto zaznaczyć, że część tego typu surdutów zapinanych jest jedynie na jeden guzik, co dodaje stylizacji niebanalnej lekkości i nieszablonowość. Świetnym uzupełnieniem tego typu outfitów są kamizelki, które w przeciwieństwie do surduta mogą występować w kolorze jaśniejszym np. popielatym oraz fular i poszetka. Ta ostatnia nie powinna jednak być zbyt kolorowa, wzorzysta i krzykliwa. Tego typu dodatki mogą odebrać cały szyk i klasę surdutowi. Ciekawe kompozycje kolorystyczne dodają strojowi eleganckiego, nieoczywistego charakteru. Warto zaznaczyć, że idealny surdut na wyjątkowe okazje to surdut angielski.

Najpopularniejsze materiały i kolory surdutów męskich

Surdut występuje w ciemnych kolorach — czerń, grafit i granat. Wszystko przez to, że powinien wyglądać elegancko i nienagannie. Nie znajdziesz go w pstrokatych kolorach lub w kratkę. To zaburzyłoby jego klasyczny, luksusowy charakter. Jak wspomniano wcześniej, kamizelki lub spodnie ubrane do surduta nie muszą być identyczne pod względem kolorów. Dopuszcza się popiele, szarości i kolor stali. W przypadku żakietów mamy mniejszą dowolność kolorystyczną — występują jedynie w wersji czarnej lub bardzo ciemnogranatowej. Warto zaznaczyć, że surduty szyte są z reguły (podobnie jak żakiety) z wełny, wiskozy i poliestru — mieszkanka tych materiałów sprawia, że surdut na wyjątkową okazję jest niezwykle wygodnym strojem, a komfort noszenia zapewniony jest podczas trwania całej uroczystości czy bankietu. Ponadto tego typu połączenie materiałów gwarantuje wygodę.

Kiedy założyć surdut — na wyjątkową okazję czy na co dzień?

Jak wspomniano wcześniej, surdut jest mniej formalnym strojem niż frak. Warto jednak zaznaczyć, że totalnie nie nadaje się on na co dzień np. do biura Jest to strój formalny, który zakładamy na wyjątkowe okazje, dostojne i ważne w naszym życiu. Na co dzień zdecydowanie lepiej sprawdzi się elegancki, klasyczny garnitur. Surdut może być przesadą i zamiast zachwycać eleganckim strojem, będziemy obiektem drwin i docinek. Tego typu outfit to świetne rozwiązanie na oficjalne bankiety, gale, śluby, czy innego typu eleganckie wydarzenia, na których wymagany jest wygląd z klasą i stylem.

Jak wiesz z powyższego tekstu, surdut na wyjątkową okazję nadaje się idealnie. Warto mieć w swojej szafie choć jeden, taki elegancki ubiór, który zachwycać będzie wszystkich zebranych klasą i luksusowym charakterem. Dzięki niemu będziemy prezentować się fenomenalnie na wszelkiego rodzaju wyjątkowych okazjach i przyjęciach, które odbywać będą się w dzień. Warto zaznaczyć, że dostosowanie swojego stroju do wymagań gospodarza jest okazaniem szacunku w stosunku do jego osoby oraz uszanowaniem wagi wydarzenia, którego zorganizowania się podjął. Nie można ignorować jego próśb odnośnie do outfitów zebranych gości.

Comments are closed.