Garnitur o mniej formalnym charakterze – jaki wybrać i z czym nosić?

Garnitur zazwyczaj od razu przywołuje nam na myśl jakieś bardzo podniosłe okoliczności i imprezy, które są bardzo eleganckie. Najczęściej kojarzy się nam też z czernią, bo to ona dominuje na różnego rodzaju ważnych imprezach okolicznościowych. Tymczasem, garnitur można założyć także w znacznie mniej formalnym wydaniu, wtedy będzie wprost idealny na wieczorne wyjście ze znajomymi, randkę, a także na każdą inną okazję, kiedy po prostu będziemy chcieli wyglądać szykownie i z klasą. Jakie garnitury w nieformalnym wydaniu powinniśmy wziąć pod uwagę?

Garnitur sportowy uszyty w całkowicie innej tkaniny

Klasyczne garnitury, szczególnie te wysokiej jakości, najczęściej szyte są z wełny wysokoskrętnej. Materiał ten sprawia, że są one wytrzymałe, zachowują swoją formę, ładnie się układają na sylwetce, a także zyskują swój bardzo charakterystyczny, delikatny połysk. Dlatego też chcąc kupić garnitur w stylu casualowym, powinniśmy celować w modele wykonane z innych tkanin- matowych, odrobinę lżejszych, znacznie bardziej rozciągliwych. Taka tkanina sama w sobie wygląda „mniej formalnie” i inaczej się układa, a przez to może całkowicie zmienić naszą stylizację. Takie garnitury często są określane także mianem sportowych. W praktyce oznacza to, że spodnie mają nogawkę bez charakterystycznego zaprasowania „na kant”, materiał spodni jest mniej lejący się, a raczej bardziej elastyczny i dopasowany. Sama marynarka również sprawia wrażenie mniej usztywnianej, a przez to wygodniejszej. Może posiadać dodatkowe zdobienia i dekoracje, na przykład duże kieszenie uszyte z całkiem innego materiału we wzorki, zdobienie przy listwie guzikowej, albo też jakże modne ostatnio łatki na łokciach. Ciekawą dekoracje są także mankiety wykonane z gęsto zdobionej tkaniny. Niektóre marynarki posiadają nawet całe klapy uszyte z innej, wyróżniającej się na tle pozostałej części marynarki tkaniny.

Jak nosić takie nieformalne garnitury? Z czym je zestawiać na co dzień?

Z pewnością możemy tutaj pozwolić sobie na znacznie większą swobodę, raczej nie będziemy musieli zmuszać się do białej koszuli z długim rękawem oraz do krawatu oraz muchy. Możemy natomiast ubrać jakiś ciekawy podkoszulek, który będzie posiadał okrągłe wycięcie blisko przy szyi. Koszulka tego rodzaju może być utrzymana w jednym, mocniejszym kolorze, ale też ciekawie prezentują się modele z interesującymi nadrukami. Odpowiednia może być nawet koszula z krótkim rękawem, która uznawana jest za część codziennej garderoby męskiej. Pięknie prezentują się koszule w kratę, zwłaszcza, jeśli uda się nam je dobrze dobrać kolorystycznie z całym garniturem.

Kolejnym ważnym elementem takiej stylizacji są oczywiście buty. I tutaj powinniśmy zrezygnować z klasycznych butów wizytowych na rzecz obuwia sportowego, które jest też z reguły wygodniejsze. Odpowiednie będą trampki, a także dowolne buty sportowe- nawet białe, jeśli tylko dobrze czujemy się w takim obuwiu. Uzupełnieniem całości może być męska torba sportowa noszona w poprzek ciała, a nawet plecak sportowy, jeśli danego dnia mamy do zabrania dużo rzeczy. W kwestii dodatków warto też rozważyć praktyczny zegarek, również utrzymany w sportowej stylistyce.

Autor: Ewtex producent garniturów męskich

Comments are closed.