Muzyka weselna

Muzyka obecna jest prawie zawsze, kiedy ludzie zbierają się w celu wspólnej zabawy. Trudno dziś wyobrazić sobie wesele bez muzyki, ponieważ podczas wesela należy zapomnieć o zmartwieniach i poświęcić się w stu procentach dobrej zabawie, której muzyka sprzyja.

Przy współpracy z StrunyGitarowe.pl

Muzyka obecna jest prawie zawsze, kiedy ludzie zbierają się w celu wspólnej zabawy. Trudno dziś wyobrazić sobie wesele bez muzyki, ponieważ podczas wesela należy zapomnieć o zmartwieniach i poświęcić się w stu procentach dobrej zabawie, której muzyka sprzyja. Repertuar weselny jest bardzo specyficzny, bowiem choć nie ma żadnych ram określających gatunki muzyczne obecne na weselu, to muzyka powinna być skoczna, radosna i musi wpadać w ucho. Jeżeli sami zajmujemy się tego typu muzyką i szukamy sprzętu który pozwoli nam ją grać, wówczas nie musimy się szczególnie ograniczać, lecz są instrumenty i akcesoria, które sprawdzają się za każdym razem i nigdy nie ma problemów z tym by wpasować je do brzmień muzyki weselnej.

Muzyka weselna najczęściej kojarzy się z elektronicznymi instrumentami klawiszowymi, lecz prawie zawsze w tego typu zespole znajdują się także gitary. Dobra zabawa jest możliwa dzięki temu ile pracy włoży zespół w grane utwory, a różnorodność instrumentalna jest zawsze postrzegana jako plus. Do wyboru mamy gitary akustyczne, klasyczne, elektryczne i basowe, lecz za najbardziej uniwersalną uważana jest gitara elektryczna, której brzmienie możemy kreować na wiele różnych sposobów. Gitara sama w sobie powinna być uniwersalna, czego przykładem jest model Richwood Bucakroo Deluxe Tremola. Instrument ten bazuje na schemacie popularnego telecastera, lecz posiada kilka dodatków. Tym co możemy zobaczyć od razu, jest ruchomy mostek marki Duesenberg, który pozwala na obniżanie lub podwyższanie dźwięków za pomocą wajchy. Szybkie i jednocześnie delikatne machanie wajchą, pozwala na uzyskanie bardzo charakterystycznego efektu vibrato, który dobrze sprawdza się w brzmieniach weselnych. Ruchome mostki znane są z tego, że nie trzymają stroju gitary tak dobrze jak mostki stałe, lecz Duesenberg dołożył wszelkich starań aby struny utrzymywały strój nawet podczas częstego używania ramienia mostka. Gitara została wyposażona w dwa ciepło brzmiące przetworniki typu humbucker, które charakteryzują się bardzo ciepłym i przyjemnym dźwiękiem. Ustawiając gitarę na przetwornik przy gryfie, wówczas uzyskamy bardzo tłuste i ciepłe brzmienie, podczas gdy ustawiając ją na przetwornik pod mostkiem, dźwięk stanie się momentalnie jaśniejszy i bardziej dynamiczny. Podczas kreowania brzmienia warto używać pokręteł odpowiedzialnych za głośność i barwę instrumentu. Gitarę należy także nagłośnić, a to jakiego nagłośnienia użyjemy powinno zależeć nie tylko od tego jakie preferujemy brzmienie, ale także od tego jak duża jest sala w której będziemy grać. Na start dobrze sprawdzi się Hughes&Kettner Edition Blue 15R, który posiada ośmiocalowy głośnik i moc 15W. Takie połączenie pozwala na dobre nagłośnienie gitary w niewielkiej lub średniej Sali, lecz możemy podpiąć go pod zewnętrzną kolumnę. Model posiada pokrętła za pomocą których ustawimy podstawową korekcję tonów, ustalimy jak silny ma być przester, a całość wypełnimy doskonale brzmiącym pogłosem. Wzmacniacz posiada bardzo naturalne brzmienie, co w połączeniu z dobrej jakości gitarą, gwarantuje udany zestaw. W muzyce weselnej można używać także efektów takich jak chorus, phaser, reverb, delay i wiele innych, choć nie warto z nimi przesadzać, aby dźwięk nie był nimi zdominowany. Jeśli zależy nam na tym by posiadać łatwy dostęp do nich, wówczas dobrym wyborem będzie multiefekt, który mieści w sobie dziesiątki efektów z możliwością ich ustawiania.

W muzyce weselnej warto stawiać na naturalne brzmienia i ich jakość. Jeżeli w zespole obok instrumentu klawiszowego znajdują się także gitary, wówczas brzmienie będzie bardziej żywe, a w rezultacie taka muzyka będzie lepiej porywała do tańca. Jeśli chcemy to możemy zupełnie zrezygnować z instrumentów elektrycznych i cyfrowych, wybierając gitary elektro-akustyczne, skrzypce czy akordeon. Je także możemy nagłośnić, ponieważ posiadają wbudowaną elektronikę, lecz ich brzmienie nie opiera się na elektronice, a na akustyce. Wybierając tego typu gitarę należy jednak pamiętać, że do jej nagłośnienia najlepiej sprawdzają się specjalnie przystosowane do tych celów wzmacniacze akustyczne.

Comments are closed.